Kolor kwiatu

Kolor kwiatu jest jedną z podstawowych cech zawartych w kodzie genetycznym rośliny. Planując w pracach hodowlanych uzyskanie określonego koloru kwiatów w potomstwie i krzyżując w tym celu rośliny o kwiatach różnych kolorów, postępujemy w istocie podobnie do procedur mieszania w rożnych proporcjach farb przeznaczonych do malowania mieszkania, czy renowacji samochodu.

O kolorze kwiatu liliowca decyduje w głównej mierze kolor petali, - struktury zajmującej największy obszar okwiatu najczęściej, choć nie zawsze tożsamy z kolorem sepali.  Prace hodowlane, szczególnie lat ostatnich, zróżnicowały kolor petali wprowadzając różne barwy i wymiary gardzieli, oka i krawędzi działek. Wszystko to sprawiło, że w ostatnim okresie odwróciły się proporcje miedzy liczbą odmian jednobarwnych w stosunku do wielobarwnych. Obecnie większość wprowadzanych odmian należy do tej drugiej kategorii i cechuje się różnorodnością kolorystyki bądź co najmniej odcieni barw poszczególnych elementów budowy okwiatu.

Współczesne odmiany jednobarwne w odróżnieniu od odmian starszych niemal wszystkie przyozdabia szeroka, o zróżnicowanej budowie falbanka  stanowiąca zakończenie krawędzi działek wewnętrznych ( ryc.19).

Ryc.19  Kwiaty odmian jednobarwnych

WonderofAll

Wonders of it All

lilredwagon

Lil' Red Wagon

SpacecoastIrishIllumination

Sp Irish Illumination

franksdelight

Frank's Delight

becouseofyou

Because of You

MadsonHollyLace

Madison Holly Lace

StormOverToledo

Storm Over Toledo

PineappleMoon

Pineapple Moon

W grupie odmian jednobarwnych najliczniej zdaje się być reprezentowana barwa żółta. Kwiaty tych odmian posiadają na ogół wyjątkowo mocne, grube,  mięsiste  działki i  rozmaite  formy szeroko rozbudowanych, różnorodnych falbanek (ryc.20).

Ryc.20  Kwiaty żółtych odmian jednobarwnych

SunnyPerfection

Sunny Perfection

crazyman

Crazy Man

Susanmarshal

Susan Marshal

ironman

Iron Man

Cechy te wśród żółtych odmian jednobarwnych są wyraźniejsze niż wśród odmian jednobarwnych o innych kolorach. Z tego powodu, amatorzy traktowania kwiatów liliowca również jako elementu wyrafinowanych potraw spożywczych, do przygotowania różnego typu sałatek najchętniej używają właśnie odmian liliowców o kwiatach żółtych.

Mimo wspomnianego zróżnicowania kolorystyki kwiatów liliowca, udaje się je podzielić na kilka podstawowych grup kolorystycznych, mniej lub bardziej popularnych, oraz mniej lub bardziej reprezentowanych ilościowo w globalnym wymiarze osiągnięć  hodowlanych.

Wybór kolorystyki kwiatów liliowca zdaje się być nieograniczony zważywszy na niepoliczalną wręcz liczbę odcieni kolorów podstawowych i różnorodność kolorystycznych wariantów w rozmieszczeniu barwnych elementów okwiatu. Ilustrują to wyraźnie zamieszczone poniżej ryciny poszczególnych kategorii kolorystycznych kwiatów liliowca.

Nawet pobieżna analiza najbardziej popularnych, jednorodnych zdawałoby się kategorii, np. kwiatów żółtych (ryc.21), czy pomarańczowych (ryc.22) wykazuje ogromne zróżnicowanie kolorystyczne poszczególnych kwiatów zacierające wrażenie przynależności  do tej samej grupy kolorystycznej.

Ryc.21 Kwiaty odmian żółtych

corroboreedancer

Corroborre Dancer

flamencotart

Flamenco

tranquilhorizon

Tranquil Horizon

broadwayspotlight

Broadway Spotlight

Ryc.22 Kwiaty odmian pomarańczowych

HalloweenKisses

Halloween Kisses

orangeblossomtrail

Orange Blossom Trail

hotlava_cr

Hot Lava

tygerriver

Tyger River

Interesującym jest spostrzeżenie, że odmiany o kwiatach pomarańczowych, dominujące przed laty w arsenale odmian dostępnych na rynku, stanowią we współczesnej hodowli liliowców wyraźną mniejszość w stosunku do odmian o innych kolorach, szczególnie  w stosunku do bardzo rozbudowanej  kategorii odmian o barwie czerwonej. W hodowli lat ostatnich właśnie odmiany o kwiatach czerwonych cieszą się dużą popularnością (ryc.23).

Ryc.23 Kwiaty odmian czerwonych

karenstevens

Karen Stevens

SpacecoastModernSymmetry

Sp. Modern Symetry

memoriesremain

Memories Remain

jasminerossi

Jasmine Rossi

Ta widoczna we współczesnej hodowli preferencja odmian czerwonych wynika najpewniej z naturalnej potrzeby poszukiwań form innych od botanicznych i starszych odmian hodowlanych, w których zdecydowanie dominowały barwy żółta i pomarańczowa. Obecnie odmiany czerwone zdają się stanowić najbogatszą ofertę kolorystyczną z nieprzebraną liczbą wariantów anatomicznych, form plastycznych i elementów ozdobnych okwiatu. Wśród nich najliczniej reprezentowane są formy czerwone z wykończeniem petali białą lub żółtą falbanką (ryc.24)

Ryc.24 Kwiaty odmian czerwonych z falbankami

LoveAfterDark

Love After Dark

blissfulblackberry

Blissful Blackberry

MatthewWilliam

Matthew William

borntorun

Born to Run

Wciąż niespełnionym do końca zadaniem hodowlanym z obszaru czerwonej kolorystyki kwiatów, jest uzyskanie efektownych anatomicznie odmian o kwiatach czystej, żywej czerwieni pozbawionej odcienia purpury czy fioletu, jak np. w odmianach Firebird Suite, Gemstone Warrior, Off To the Races czy Wyatt Earp (ryc.25)

Ryc.25 Kwiaty odmian jaskrawo-czerwonych

firebirdsuite

Firebird Suite

gemstonewarrior

Gemstone Warrior

OffToTheRaces

Off to the Races

wyattearp

Wyatt Earp

Odmiany o kwiatach białych zawsze były obiektem dużego zainteresowania zarówno ze strony miłośników liliowców jak i hodowców tych kwiatów (ryc.26).

Uzyskanie rośliny o czysto białych kwiatach jest zadaniem bardzo trudnym i u ogromnej większości odmian uznawanych za białe, biel w rzeczywistości zmieszana jest z odcieniem żółtym, kremowym, zielonym lub innym. Ta niedoskonałość lepiej widoczna jest w kwiatach jednobarwnych, niż przyozdobionych barwnym,

Ryc.26  Kwiaty odmian białych

weddinggown

Weddomg Gown (a)

fancylace

Fancy Lace (b)

SnowCrystal

Snow Cristal (c)

malcolmdavidbrooker

Malcolm David Brooker(d)

kontrastującym z bielą okiem bądź kolorową falbanką. Za najbardziej zbliżoną do ideału bieli można uznać odmianę Wedding Gown, jednorodnie białą, pozbawioną nawet barwnej plamy jaką zwyczajowo w kwiatach liliowca stanowi gardło kwiatu. (ryc.25a)

Biel w kwiatach białych z elementami barwnymi takimi jak oko, falbanka czy gardło traci na znaczeniu, przyjmując jedynie rolę tła dla elementu barwnego. Barwny akcent jest na ogół w odbiorze wzrokowym na tyle dominującą atrakcją kwiatu, że problem mniej lub bardziej doskonalej bieli uchodzi uwadze i  przestaje być ważny (ryc.27).

Ryc.27 Kwiaty odmian białych z elementami barwnymi

spacecoastseashells

Sp. Sea Shells

agelessbeauty

Ageless Beauty

fringy

Fringy

cobaltintrigue

Cobalt Intrigue

Mimo mniejszej popularności odmiany o kwiatach różowych nie ustępują różnorodnością form odmianom o kwiatach czerwonych. Również i tu można odnaleźć wszelkie niuanse rozwiązań hodowlanych (ryc.28).

Ryc. 28 Kwiaty odmian różowych

mckenzieagin

Mckenzie Agin

KatherineMarin

Katherine Marin

Wheelofthetime

Wheel of Time

MerchantOfVenice

Merchant of Venice

Odmiany o kwiatach purpurowych stanowią z punktu widzenia hodowlanego niezwykle interesującą grupą kolorystyczną (ryc.29). Stanowią bowiem punkt wyjścia do pozyskiwania odmian o kwiatach fioletowych, ametystowych, liliowych, wrzosowych, a również do pozyskiwania odmian o kwiatach czarnych.

Ryc.29 Kwiaty odmian purpurowych

cosmicsensation

Cosmic Sensation

batmansshadow

Batman's Shadow

ViennaWaltz

Vienna Waltz

belalugosi

Bela Lugosi

  

Tą pierwszą grupę reprezentuje bardzo bogata oferta odmian niezwykle atrakcyjnych, zwykle opartych o kombinację koloru białego z różnorodnymi odcieniami fioletu (ryc.30)

Ryc.30 Kwiaty odmian fioletowych

starwoman_k

Star Woman

PassionAndStyle

Passion and Style

purplepeace

Purple Peace

diamondstarhalo

Diamond Star Halo

  

Największe sukcesy hodowlane w pozyskiwaniu odmian fioletowych oraz barw i odcieni pokrewnych, miłośnicy liliowców zawdzięczają amerykańskiemu hodowcy liliowców Ludlow Lambertsonowi. Pobił on wszelkie rekordy w liczbie corocznej, powtarzanej konsekwentnie od wielu lat rejestracji odmian liliowców tej kategorii kolorystycznej (ryc.31)

Szerszą ofertę tego hodowcy odnaleźć można na stronie internetowej (http://www.artgallerygardens.com/index.html).

Ryc.31 Odmiany Ludow Lambertsona w kolorystyce fioletowej

ceruleanwarbler

Cerulean Warbler

audubonsoriole

Audubons Oriole

archaeopteryx

Archaeopteryx

celestialeyes

Celestial Eyes

Dążenie hodowców do uzyskania kwiatu liliowca w kolorze czarnym jest analogiczne do wysiłków jakie towarzyszą ambicji stworzenia czarnej róży, tulipana, lilii czy irysa (ryc.32).

Ryc.32 Kwiaty odmian „czarnych”

blackambrosia

Black Ambrosia

derrickcane

Derrick Cane

blackstockings

Black Stockings

midnightheat

Midnight Heat

Rejestr liliowców wzbogacany każdego roku o nowe propozycje w tym zakresie jest dowodem, że proces nie jest zakończony i trwa nadal.

Ryc.33 Ostatnie propozycje kwiatów odmian „czarnych”

vgstarbright

V. G. Star Bright (a)

bobcharman

Bob Charman (b)

LarrysObssesion

Larry's Obsession (c)

blackinblack

Black in Black (d)

  

W ostatnich latach grupa „czarnych” liliowców wzbogaciła się o kilka wartościowych odmian (ryc. 33), z których VG Star Bright (a) i Larry’s Obsession (c) osiągają ceny najwyższe.

Oryginalność pierwszej odmiany, poza kolorem, polega na uzyskaniu kwiatu z wyraźną falbanką w kolorze petali, drugiej, na wykończeniu białym pofalowanym marginesem działek wewnętrznych.

Innym niełatwym zadaniem jakie postawiła przed sobą hodowla liliowców, było wprowadzenie do zabarwienia kwiatów, obcego gatunkowi koloru niebieskiego. Do chwili obecnej brak jest dowodów, by kolorem tym udało się wypełnić działki okwiatu, tym niemniej w  coraz większej liczbie odmian kolor niebieski pojawia się w barwnych kręgach otaczających gardziel (ryc.34)

Ryc.34 Kwiaty odmian z elementami niebieskimi

bluedelicious

Blue Delicious

bluebeat

Blue Beat

persistentbutterfly

Persistent Butterfly

incahoots

In Cahoots

  

Wybarwienie kwiatów liliowca kolorem zielonym jest nie mniej trudnym i ambitnym zadaniem jak wprowadzenie do barwy kwiatu koloru niebieskiego. W pojedynczych współczesnych odmianach rolę tą wypełnia gardziel okwiatu, zmodyfikowana wielkością, kształtem i intensywnością zabarwienia (ryc.35).  

Ryc. 35 Kwiaty odmian z barwną ekspozycją zielonej gardzieli

sugarhigh

Sugar High

goinggreen

Going Green

cristalcreation

Cristal Creation

VerdantSpring

Verdant Spring

W pojedyńczych odmianach udział zieleni w wybarwieniu kwiatów jest wyraźniejszy (ryc.36). Można przypuszczać, że pozyskany on został z form pośrednich (a,b), bądź pajęczych (c)

Ryc.36 Kwiaty odmian zielonych

kermitsscream

Kermit's Scream (a)

emeraldstarburst

Emerald Starburst (b)

greeninferno

Green Inferno (c)

adventureswithjellymaker

Adventures with Jelly Maker

Kończąc rozważania na temat koloru kwiatów liliowca należy stwierdzić, że krzyżowanie roślin daje nieograniczone możliwości pozyskiwania nowych, innych niż opisane powyżej, rozwiązań kolorystycznych. Na ryc. 37 przedstawiono wybrane przykłady odmian o oryginalnych, rzadziej spotykanych barwach.

Ryc.37 Kwiaty odmian o oryginalnych rozwiązaniach kolorystycznych

fourthofjuly

Fourth of July

Valentinegreetings

Valentine Greetings

vgrollingthunder

V. G. Rolling Thunder

violetvictory

Violet Victory

changdynasty

Chang Dynasty

PistachioEyes

Pistachio Eyes

kingcrab

King Crab

mountetna

Mount Etna

ohiodiscovery

Ohio Discovery

starryeyedpiranha

Starry Eyed Piranha

desireofnations

Desire of Nations

heatseeker

Heat Seeker