Kształt kwiatu

Odmiany o kwiatach nietypowych

Odmiany liliowców o kwiatach nietypowych są nie tylko zróżnicowaną i często zaskakującą atrakcyjnością grupą roślin, ale jednocześnie dowodem niekończących się możliwości pozyskiwania odmian o budowie odmiennej od typu. Ułomnością tej grupy jest często spotykany, występujący w różnym stopniu, brak powtórzeń nietypowych kwiatów w okresie kwitnienia. Prowadzone rejestry określają w procentach liczbę kwiatów nietypowych w stosunku do wszystkich, jakimi rozkwita odmiana.

Dominującą odmiennością w tej grupie odmian liliowca, są rośliny o nietypowej, najczęściej zwiększonej liczbie działek (ryc.17)

Najczęściej jest ich osiem, ale bywają odmiany o dwunastu działkach.

Ryc.17 Odmiany liliowców o zwiększonej liczbie działek

MossaPaLoosa

Moosa Pa Loosa

GreywoodsDixieBelle

Greywoods Dixie Belle

magicalindeed

Magical Indeed

TooManyPetals

Too Many Petals

IHaveIssues

I Have Issues

CalicoPoly

Calico Poly

GenerationX

Generation X

MoanaGloriaMay

Moana Gloria May

Inną grupę stanowią rośliny o nietypowych relacjach między petalami i sepalami w zakresie takich cech jak: budowa, wielkość, kształt i wzajemne proporcje (ryc.18) Tworzy to ogromną rozmaitość najmniej oczekiwanych kształtów i usprawiedliwia używane przez niektórych hodowców określenie: UFO, - dla tej grupy odmian.

Ryc.18 Odmiany liliowców o kwiatach nietypowych

SpoonForEscargots

Spoon for Escargots

WitchStichery

Witch Stichery

ShadyLady

Shady Lady

charliesloss

Charlies Loss

SabineBauer4

Sabine Bauer 4

EyesOnAString

Eye on a String

Extraterrestrial

Extraterrestrial

WebstersPinkWonder

Webster's Pink Wonder

Podsumowując tą część rozważań należy stwierdzić, że ogólnie liliowce przybierają bardzo zróżnicowane formy budowy anatomicznej kwiatów, co dla hodowców tworzy niemal nieograniczone możliwości  kreowania nowych, nieznanych dotąd rozwiązań.