Odmiana Black Stockings z Allegro

W.J.Heemskerk senior, założyciel firmy ogrodniczej w Noordwijk w Holandii w 1965 roku, jako jeden z nielicznych holendrów zajmował się twórczą hodowlą liliowców i w latach 2005 – 2008 zarejestrował w rejestrze American Hemerocallis Society 46 klonów własnego autorstwa. Jedną z ciekawszych odmian tego hodowcy była zarejestrowana w 2006 roku, atrakcyjna, ciemno wybarwiona odmiana „Black Stockings”. Zdjęcia tej odmiany pochodzące z różnych źródeł przedstawiają poniższe ryciny:

BlackStockings1 BlackStockings2 BlackStockings3 BlackStockings4

Cena odmiany „Black Stockings” w 2009 roku na wolnym rynku wahała się w granicach 20 -50 dolarów amerykańskich.

Wiosną tego roku z pewnym zdziwieniem i niedowierzaniem odkryłem na polskiej giełdzie Allegro ofertę sprzedaży odmiany „Black Stockings” za 18,50 PLN. Oczywiście pokusa była zbyt wielka, by nie spróbować. Zakupiona sadzonka była profesjonalnie zapakowana, jej rozmiar nie budził zastrzeżeń a na opakowaniu widniało pierwsze zdjęcie z zamieszczonych powyżej. Roślinę kupiłem. Po zakwitnięciu, okazało się, że nie ma ona nic wspólnego z oferowaną odmianą (rycina poniżej)

BlackStockings5

To tak, jakbym zapłacił za ostatni model Mercedesa a po rozpakowaniu znalazł w przesyłce Trabanta. Źródła sprzedaży nie ujawniam, ponieważ handlujący towarem roślinnym na giełdzie Allegro sprzedawca jest pośrednikiem, - sprzedaje towar, który nabywa w hurtowni ogrodniczej. Źródłem oszustwa jest więc hurtownia.

Historię tą proszę traktować jako ostrzeżenie przed nierzetelnością rozmaitego typu cwaniaków i handlarzy niesprawdzonym materiałem roślinnym. Dołączona dokumentacja fotograficzna do ofert często nie ma nic wspólnego z towarem, który kupujemy.

Liliowce zalecam nabywać od sprawdzonych, uczciwych i odpowiedzialnych ogrodników i amatorów, co chroni przed chybionymi wydatkami i przeżywaniem niepotrzebnych zawodów i rozczarowań.

J.B.