Polski akcent w historii liliowców
W informacji podanej przez znanych kolekcjonerów Gatunku Hemerocallis w Europie, małżeństwa Juerg Plodeck i Jianping Zhuang (Szwajcaria), znalazłem wzmiankę o publikacji na temat gatunku Hemerocallis autorstwa naszej rodaczki p. doc. dr Antoniny Sienickiej sprzed ponad 80 laty.
Postępując tym śladem ustaliłem, że Antonina Sienicka urodziła się we wsi Zagwizdy w woj. warszawskim 4 czerwca 1898 r., w roku 1927 ukończyła studia fizyko-przyrodnicze z głównym przedmiotem botaniką na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Warszawskiego, a w roku 1931 po wykonaniu i obronie pracy doktorskiej promowana została na stopień doktora filozofii. Tytuł pracy doktorskiej opublikowanej w Acta Societatis Botanicorum Poloniae (vol.VI, zeszyt 3, 1927):
” O budowie kwiatów i procesach tworzenia się pyłku u Hemerocallis fulva fl. pleno”
Do czasu wybuchu II wojny światowej dr Antonina Sienicka była pracownikiem naukowym w Katedrze Botaniki Ogólnej Uniwersytetu im. Stefana Batorego w Wilnie, a w latach powojennych, w Katedrze Botaniki Wyższej Szkoły Rolniczej w Szczecinie. Opublikowała wiele wartościowych prac z zakresu anatomii i cytologii roślin oraz dendrologii. Zmarła 13 października 1979 r.
Autorzy wspomnień o doc. dr Antoninie Sienickiej napisali: „ Swoją postawą, zaangażowaniem w pracę naukowa i dydaktyczną oraz pomocą w rozwiązywaniu różnych spraw ludzkich Antonina Sienicka zasłużyła na wielki szacunek i niewygasłą wdzięczność. Pamięć o Niej pozostanie na zawsze w sercach tych, z którymi żyła i pracowała.”
Ten mało znany fakt podaję do wiadomości miłośnikom liliowców.
JB