Ryc. 1 Siewki liliowców strzępiastych uzyskanych w 2011 r. przez wybranych hodowców
W miejsce motta do niniejszego opracowania posłużyłem się zdjęciami nierejestrowanych siewek liliowców zaprezentowanych w 2011 roku przez niektórych hodowców nastawionych na omawiany kierunek hodowli (Ryc. 1). Można tą prezentację pozostawić bez komentarza. Jestem przekonany, że każdy, kto uprawia liliowce dostrzeże bez trudu w tej galerii kwintesencję nowatorskich, oryginalnych i urzekających modyfikacji w wyglądzie kwiatów, z którymi obcujemy na co dzień. Stały się one w ostatnim okresie, w tej formie, pragnieniem miłośników roślin ozdobnych, marzeniem wielbicieli kwitnących ogrodów, nadzieją i oczekiwaniem hodowców.
Motywacja podjęcia opracowania
Do podjęcia tego opracowania skłoniło mnie kilka powodów:
- niesłychanie fascynujący i intrygujący kierunek hodowli liliowców pozwalający na wprowadzanie nowych, oryginalnych i niezwykle atrakcyjnych odmian liliowców z postrzępionymi krawędziami działek
- godne najwyższego uznania osiągnięcia hodowców podejmujących ten kierunek prac hodowlanych na przestrzeni ostatnich kilku lat
- znaczący udział dormantów w obszarze krzyżowanych roślin tego kierunku hodowli, co stwarza korzystne warunki dla tego typu przedsięwzięć hodowlanych w naszej strefie klimatycznej .
Materiały źródłowe
Powstanie niniejszego opracowania nie było przedsięwzięciem łatwym. Poszukując odpowiedzi na pytanie skąd wywodzi się cecha postrzępionych krawędzi działek prześledziłem rodowody wielu współcześnie uznanych odmian wyposażonych w tą cechę oraz tych, które wypadły z obiegu zainteresowań hodowlanych. Dociekania oparte były na zdjęciach liliowców i informacjach wielokrotnie z trudem odnajdywanych w zakamarkach zasobów internetowych. Opisy odmian liliowców przez wiele lat nie zawierały opisów wyglądu zewnętrznych krawędzi działek nawet wtedy, gdy były one niespotykane i urzekająco oryginalne. W tych warunkach niejednokrotnie podstawą ustaleń stawało się jedyne dostępne zdjęcie. Gromadzenia materiału nie uławiało monopolizowanie zasobów dokumentacji fotograficznej przez niektórych posiadaczy zdjęć unikalnych odmian. Nie napotkałem również żadnego opracowania, które byłoby próbą skatalogowania strzępiastych liliowców pojawiających się w rejestrach tych roślin w kolejnych latach upływającego czasu i postępu hodowli.
Zebrany w tych warunkach materiał nie może być z pewnością doskonały, wolny od przeoczeń czy pominięć jak również nie może stanowić podstaw do ustaleń merytorycznie obowiązujących.
Komentarz na temat biologicznej genezy strzępiastych liliowców i spekulacje na temat linii hodowlanych wybranych odmian wypowiadam z pełną świadomością powyższych zastrzeżeń.
Dane na temat strzępiastych liliowców uzyskałem z zasobów informacji:
Tinker’s Garden Datebase http://db.tinkersgardens.com/,
AHS Online Cultivar Datebase http://www.daylilies.org/DaylilyDB/,
Garden Web Dayliliy Forum http://forums.gardenweb.com/forums/daylily/,
Daylily Blog on Teeth Hybridizing http://www.daylilyblogger.com/,
Growing Daylilies Together http://www.mydaylilies.com/
Dave’s Garden Cultivar Finder http://davesgarden.com/guides/pf/finder/cultivars.php?sname=Daylilies&choice=A
Daylily Sweetheart Photos by Andrea Weaver http://jeepxj.com/brad/sweetheart/reckamp1.html
Brother Charles Reckamp Daylilies by Sandy Houck
http://www.angelfire.com/ny4/shouck/hems/ReckampMasterList.htm
oraz ze stron internetowych autorów odmian.
Definicja i nazewnictwo
Określenie „liliowce strzępiaste” jest w polskim nazewnictwie kwiaciarskim terminem nowatorskim, nieznanym, nieobowiązującym, można nawet powiedzieć, że jest pewnym rodzajem nieuprawnionej swawoli z mojej strony. Zastosowałem go w niniejszym opracowaniu, i tylko zresztą na jego użytek świadomie, aby zdefiniować grupę liliowców, o których zamierzam napisać. Posłużyłem się terminologią zaczerpniętą z klasyfikacji tulipanów, w której kwiaty o postrzępionych krawędziach działek stanowią odrębną grupę roślin i definiowane są jako tulipany „Crispa” (strzępiaste, kędzierzawe, fryzowane) Ryc.2
Ryc.2 Tulipany kategorii „Crispa”
W literaturze źródłowej nie natknąłem się na formalną propozycję wyodrębnienia grupy liliowców z postrzępionymi brzegami działek w oddzielną kategorię roślin, jakkolwiek istnieją dowody, że grupa ta dostrzegana jest jako inna jakość, która zasługuje na szczególną uwagę i wyróżnienie. Potwierdzeniem tego ostatniego jest cieszący się powodzeniem blog prowadzony przez Sandy i Mike Holms: „Daylily Blog on Teeth Hybridizing” http://www.daylilyblogger.com/.
W nazewnictwie anglosaskim nie ma jednorodnej nazwy dla tej kategorii liliowców. Stosowana najczęściej nazwa „teeth daylilies” jest o tyle nieścisła, że coraz większa liczba wprowadzanych do rejestru liliowców tej kategorii ma kwiaty, które poprzez anatomiczną zmianę swojego wyglądu już od dawna przestały nasuwać skojarzenia z zębami (ang. teeth- zęby).
Anatomia strzępiastych zakończeń działek
Określenie liliowce „strzępiaste” ma znaczenie uniwersalne i mieści w sobie każdy typ budowy działek, których zewnętrzne krawędzie w płaszczyźnie poziomej w stosunku do ich powierzchni tworzą liczne, mniej lub bardziej głębokie i ostre załamania. Bliższa analiza budowy anatomicznej liliowców strzępiastych wskazuje, że cecha ta, najpewniej uwarunkowana genetycznie, nie jest jednorodna i występuje w co najmniej dwu podstawowych wariantach (Ryc.3)
Yuma
|
Alliquippa Baxter
|
Charlie
|
Tickle Me Elmo
|
Crowning Achievment
|
Robes for the Queen
|
Bristling Fury
|
Eagles Gift
|
Ryc.3 Dwa podstawowe warianty anatomiczne strzępiastych zakończeń działek kwiatów liliowca
Te dwa warianty są historycznie najstarsze i można z dużym prawdopodobieństwem założyć, że właśnie one stały się punktem wyjścia dla dalszych, anatomicznych modyfikacji w wyglądzie zewnętrznych krawędzi działek liliowca pojawiających sie miarę upływu lat i postępu hodowli. Pierwszy wariant (ryc.3 górna linia zdjęć), stanowiący anatomiczne przedłużenie gładkiej powierzchni działki licznymi, ułożonymi w palisadę, zaokrąglonymi wyrostkami występuje w odmianach, które są prarodzicami liliowców strzępiastych (Yuma, Charlie). One też pojawiły się jako pierwsze w długiej historii rozwoju hodowli liliowców. Wariant drugi (Ryc.3 dolna linia zdjęć) przedstawia sobą zakończenia krawędzi działek, anatomicznie innych, - zębatych, przypominających wyglądem zęby piły. Z historycznego przeglądu hodowli liliowców można z dużym prawdopodobieństwem przyjąć, że prarodzicami tego wariantu anatomicznego były odmiany Lin Wright i Mort’s Masterpiece.
Pojawiające się w kolejnych latach odmiany strzępiastych liliowców przedstawiały sobą obraz różnorodnych struktur postrzępienia, w których najczęściej dawało się bez trudu rozpoznać kompilację dwu wymienionych na wstępie form wyjściowych (Ryc.4 górna linia zdjęć).
Forestlake Briar Path
|
Gothic Finery
|
Glowing Quasar
|
Pins and Needles
|
Icicles
|
Deadliest Catch
|
Dario Bergemann
|
Fantastic Fringe
|
Ryc.4 Inne formy anatomiczne strzępiastych zakończeń działek liliowców
Ostatnie lata, najpewniej w wyniku mutacji genu (genów) odpowiedzialnych za anatomiczny wygląd zewnętrznej krawędzi działek przyniosły, kolejny, niespotykany dotąd wariant anatomiczny w postaci długich, nitkowatych wyrostków zdobiących zewnętrzne krawędzie działek (Ryc.4 dolna linia zdjęć).
Wydaje się, że w chwili obecnej należałoby oczekiwać skojarzenia strzępiastego wykończenia krawędzi działek liliowca z klasyczną falbanką, choć nie jest to na pewno jedyna droga do uzyskania ponadstandardowych rozwiązań. Świadczą o tym niektóre, w ostatnim okresie uzyskane efekty, przekraczające granice przewidywań i wyobraźni (Ryc. 5)
Siewka Gossarda
|
Pleats for Laura
|
Siewka Akersa
|
Siewka Emmerich
|
Ryc.5 Ponadstandardowe struktury krawędzi petali strzępiastych liliowców
Historia hodowli strzępiastych odmian liliowców
Opierając się na dokumentach hodowli liliowców można z dużym prawdopodobieństwem uznać, że miejscem narodzin liliowców strzępiastych był ogród amerykańskiego hodowcy Karola Reckamp’a. Niezwykła osobowość i barwność tej postaci nadaje temu skojarzeniu wymiar symboliczny.
Karol Reckamp urodził się w małym mieście na północny zachód od St. Louis w stanie Missouri w Stanach Zjednoczonych w 1905 roku. Po śmierci matki jego ojciec ożenił się ponownie i w wyniku tego związku był jednym z dwudziestu dzieci nowego małżeństwa.
Obserwacja życia zakonnic w sąsiedztwie jego domu miała wpływ na wybór drogi życiowej młodego Karola. W wieku 22 lat wstąpił do zakonu misjonarzy Słowa Bożego i pod wpływem swojego profesora biologii zaczął rozwijać swoje zainteresowania ogrodnicze. Celem, który przyświecał rozwojowi ogrodu było stworzenie przedsiębiorstwa handlowego przynoszącemu dochód na wsparcie Zakonu.
Od tego czasu w miarę upływu lat, Brat Karol Reckamp stawał się coraz bardziej uznawanym ogrodnikiem a jego zainteresowania krzyżowaniem liliowców i wprowadzaniem linii odmian tetraploidalnych do hodowli zyskały mu dużą popularność wśród znanych, współczesnych mu hodowców takich jak Orville Fay, David Hall czy dr Robert Griesbach. Najbliższym jednak jego współpracownikiem pozostawał Roy Klehm, który był współautorem wielu spośród 240 zarejestrowanych odmian.
Ogród Reckamp’a rozrastający się z czasem do kilkuhektarowego gospodarstwa stał się miejscem intensywnych prac hodowlanych z nieprzemierzonymi możliwościami skojarzeń roślinnych partnerów i rozwiązań programowych. Przez wiele lat koncentrowały się one głównie na doskonaleniu anatomicznej budowy oraz kolorów kwiatów liliowca (Ryc.6).
Angel's Delight
|
Heavenly Trasure
|
Priceless Pearl
|
Heavenly Crown
|
Peace Sweet Peace
|
Angel's Smile
|
Heavens Trophy
|
Techny Peach Lace
|
Ryc.6 Odmiany strzępiastych liliowców Reckampa/Klehma zarejestrowane w dziesięcioleciu 1978-1988
Przeglądając dorobek Reckamp’a, poznając nazwy, zdjęcia i opisy rejestrowanych odmian nie odnosi się wrażenia, by cecha strzępiastych zakończeń działek uznawana była w owym czasie za coś specjalnie eksponowanego czy godnego uwagi.
Występowała ona dość często wśród wielokierunkowo krzyżowanych ze sobą roślin, najczęściej dyskretnie, w postaci nierównego, drapowanego marginesu zewnętrznych krawędzi petali. Opisy rejestrowanych ówcześnie odmian nie zawierały charakterystyki tej cechy a prześledzenie linii hodowlanych było najczęściej niemożliwe z powodu braku informacji o formach rodzicielskich.
Można jednakże zauważyć, że wśród rejestrowanych przez Reckamp’a/Klehma odmian w dziesięcioleciu 1978-88, fenotypowe cechy kwiatów liliowca wskazywały na obecność genu warunkującego strzępiaste zakończenia krawędzi petali wśród uprawianych roślin. Trudno dziś dociec skąd, ale można z całą pewnością stwierdzić, że ten gen w ogrodzie Reckamp’a był po prostu trwale obecny. Zdarzało się niejednokrotnie, że ze skrzyżowania dwu liliowców pozbawionych cechy strzępiastych zakończeń petali np. Tender Shephered x Divine Gift pojawiała się ona wyraźnie w potomstwie (Little Flock) (Ryc. 7).
Tender Shepherd
|
x Divine Gift
|
Little Flock
|
|
Ryc. 7. Rodowód odmiany „Little Flock”
Dziś można przyjąć za pewne, że liliowce Reckampa/Klehma pozostają miejscem narodzin i genetycznym źródłem liliowców strzępiastych, występują w rodowodzie wielu uznanych współcześnie odmian i mają trwałe miejsce w historii tego kierunku hodowli.
My Sunshine
Poszukując kandydata na symbolicznego ojca liliowców strzępiastych mój wybór padł na odmianę „My Sunshine” zarejestrowaną przez Reckampa/Klehma w 1978 roku. Potomstwem odmiany My Sunshine było 6 odmian, z których trzy posiadały cechę postrzępionych petali : Heavens Trophy, Peace Sweet Peace i Startle
Tylko jedna spośród wymienionych namaszczona była szczególnie przez los, który otworzył jej drogę do wielkiej kariery hodowlanej. Była nią zarejestrowana przez Belden’a w 1988 roku odmiana Startle (Broadmore Red x My Sunshine) Stała się ona krokiem milowym w rozwoju hodowli liliowców strzępiastych. Była bowiem pierwszym liliowcem strzępiastym w kolorze czerwonym, przez co zrewolucjonizowała kolorystyczną monotonię odmian Reckampa/Klehma ograniczoną głównie do odmian w kolorze żółtym, pomarańczowym czy brzoskwiniowym (Ryc. 8).
Znacznie mniejsze, choć widoczne sukcesy przypisać można odmianie Peace Sweet Peace. Za pośrednictwem jej potomka (Techny Peach Lace), gen strzępiastych zakończeń petali przeniesiony został na cztery odmiany: Art. Gallery Fringe, Enchanted April, Josephine Barsocchi i Seneca Jewel. Ilustruje to poniższa rycina (Ryc. 8)
Ryc.8 Linia hodowlana odmiany My Sunshine
Spośród nich, jedynie odmiana Enchanted April (Techny Peach Lace x Wedding Band) zarejestrowana przez Trimmera w 1993 roku, posłużyła hodowcom do dalszych prac hodowlanych. Wśród 58 odmian stanowiących jej potomstwo znalazły się takie, które w kronice hodowli liliowców strzępiastych należą dziś do osiągnięć modelowych (Heavenly Pink Fang, Puffer Fish). Pozostanie tajemnicą co było przyczyną, że nie mniej atrakcyjne rodzeństwo odmiany Enchanted April pozostało poza nawiasem zainteresowań hodowlanych i w ogóle nie doczekało się potomstwa. Warto zwrócić uwagę, że Trimmer poprzez odmianę Enchanted April wprowadził do hodowli liliowców strzępiastych kolor różowy (Ryc.8).
Spośród 39 odmian stanowiących potomstwo odmiany Startle wiele zajmuje dziś znaczące miejsce na liście osiągnięć hodowlanych w zakresie liliowców strzępiastych (Ryc.9).
Ryc. 9 Udział odmiany My Sunshine w transmisji genu strzępiastych krawędzi działek. (Kolorem czerwonym oznaczono obecność w odmianie cechy strzępiastych zakończeń petali. W nawiasach podano liczbę potomstwa odmian. W polach prostokątów podano nazwy odmian strzępiastych, nazwisko hodowcy i rok rejestracji ).
Niżej przedstawiony przegląd liliowców strzępiastych wywodzących się z linii hodowlanej odmiany My Sunshine, pozwala ocenić rolę jaką odegrała w osiągnięciach i rozwoju tego kierunku hodowli (Ryc.10)
Latin Expression (2000)
|
Heavenly Beginnings (2001)
|
Buz Saw (2003)
|
Heavenly Pink Fang (2004)
|
Camelot Sunshine (2004)
|
White Fang (2004)
|
Braided Starburst (2005)
|
Shirley Farmer (2005)
|
Puffer Fish (2006)
|
Alan Lane (2007)
|
Silence of the Lambs (2008)
|
Susan Ruoff (2009)
|
Ryc. 10. Wybrane odmiany strzępiastych liliowców linii hodowlanej My Sunshine
Forestlake Ragamuffin
Zachowując chronologię wydarzeń, kolejnym słupem milowym w historii hodowli liliowców strzępiastych było wprowadzenie w roku 1993 przez Harding odmiany Forestlake Ragamuffin ( Decatur Piecrust x ( Sdlg. x (Lahaina x Yuma))
Dochodząc wstecz, pochodzenia genu warunkującego strzępiaste zakończenia petali w generacjach związanych z rodzicami odmiany Forestlake Ragamuffin nie udało się uzyskać żadnych, istotnych ustaleń.
Rodzice odmiany Decatur Piecrust: Waving Winds x Round Table, podobnie jak i ich dość liczne rodzeństwo: Waving Winds (4), Round Table (23) pozbawione było tej cechy. Pochodzenie genu strzępiastych zakończeń petali w odmianie Yuma okazało się również niemożliwe do ustalenia. Rodzice odmiany: Maja x Kananii, jak i potomstwo obu odmian rodzicielskich: Maja (69), Kanani (2) nie ujawniało w sposób wyraźny tej cechy.
Niezależnie od opisanych trudności w określeniu pierwotnego źródła cechy strzępiastego zakończenia działek, dla obu form rodzicielskich odmiany Forestlake Ragamuffin, można stwierdzić, że obie one wyposażone były w cechy, które nałożone na siebie, zakodowały w Forestlake Ragamuffin genotyp niepospolitej wartości (Ryc.11)
Ryc..11 Genealogia odmiany Forestlake Ragamuffin
Przeglądając mnogość odmian pozyskanych przy udziale Forestlake Ragamuffin oraz ich wartość dekoracyjną trudno uwierzyć, że od czasu jej rejestracji w roku 1993 do czasu pojawienia się odmian z jej udziałem pozyskanych przez innych hodowców niż autor odmiany, musiało minąć 10 lat.
Dopiero bowiem w 2003 roku zaczął się triumfalny pochód Forestlake Ragamuffin przez ogrody hodowców, a kolejne pojawiające się każdego roku odmiany z jej udziałem, potwierdzały fenomen genetycznego oblicza rośliny i roli jaką spełniała w kreowaniu liliowców strzępiastych (Ryc.12)
Ryc. 12. Udział odmiany Forestlake Ragamuffin w transmisji genu strzępiastych krawędzi działek. (Kolorem czerwonym oznaczono obecność w odmianie cechy strzępiastych zakończeń petali. W nawiasach podano liczbę potomstwa odmian. W polach prostokątów podano nazwy odmian strzępiastych, nazwisko hodowcy i rok rejestracji).
Pobieżny przegląd tej drogi ilustrują poniższe przykłady (Ryc.13).
Heavenly Pink Fang (2004
|
Paula Nettles (2005)
|
Saber Tooth Tiger (2005)
|
Bass Gibson (2006)
|
I Wanna Piranha (2006)
|
Mary Lena (2006)
|
Putter Fish (2006)
|
Fairfield Tooth Fairy (2007)
|
Horny Devil (2007)
|
Ruckus (2007)
|
Venus Flytrap (2007)
|
Bristling Fury (2008)
|
Reap the Whirlwind (2008)
|
Silence of the Lamb (2008)
|
Brantlee Phillips (2009)
|
Swimming With Shark (2009)
|
Horns (2009)
|
Pins & Needles (2010)
|
Thunder Dragon (2010)
|
Dental Academy (2010)
|
Swimming with Barracudas (2010)
|
Ryc. 13. Klony liliowców zarejestrowane w latach 2004 - 2010, których jedną z form rodzicielskich była odmiana Forestlake Ragamuffin,
Baracuda Bay
Trzecim poza odmianą My Sunshine i Forestlake Ragamuffin liliowcem, który ma udokumentowany i niezaprzeczalny udział w rozwoju hodowli promującej strzępiaste krawędzie petali jest wprowadzona w 1996 roku przez Saltera odmiana Baracuda Bay. Powstała ona w drugim pokoleniu dziedziczenia cechy atypowego zakończenia petali z odmiany Lin Wrigh poprzez odmianę Mort’s Masterpiece. (Ryc. 14).
Jest rzeczą godną podkreślenia, że wśród 17 odmian stanowiących potomstwo Lin Wrigh jedynie Mort’s Masterpiece odziedziczyła tą cechę a wśród 24 odmian stanowiących potomstwo Mort’s Masterpiece cecha strzępiastych zakończeń petali ujawniła się jedynie w dwu odmianach. Jedną z nich była Baracuda Bay, drugą, - Dario Bergemann (Hansen 2004).
Ryc. 14 Transmisja genu strzępiastych zakończeń petali prze trzy pokolenia: Lin Wright (I), Mort’s Masterpiece (II) i Baracuda Bay(III) (Kolorem czerwonym oznaczono obecność w odmianie cechy strzępiastych zakończeń petali, w nawiasach podano liczbę potomstwa)
Pozostanie tajemnicą dlaczego Baracuda Bay stała się jednym z bohaterów rozwoju hodowli liliowców strzępiastych na świecie, podczas gdy Dario Bergemann, może nawet bardziej atrakcyjna pod względem cech anatomicznych, nie odegrała w hodowli żadnej roli, można nawet powiedzieć, że zginęła zapomniana.
Udział odmiany Baracuda Bay w kreowaniu liliowców strzępiastych jest ogromny. Jej przede wszystkim zawdzięcza się powstanie tej kategorii liliowców, której strzępiastość przystawała do obiegowego określenia „zębów rekina” (Ryc.15)
Ryc. 15 Udział odmiany Barakuda Bay w transmisji genu strzępiastych krawędzi działek. ( W polu prostokątu podano nazwy odmian strzępiastych, nazwisko hodowcy i rok rejestracji).
Mimo upływu czasu genetyczne walory odmiany Baracuda Bay wykorzystywane są nieustannie we współczesnych programach hodowli liliowców strzępiastych z niezmiennym powodzeniem. Przegląd jej potomstwa przedstawiono poniżej (Ryc. 16).
Baby Baracuda (2004)
|
Dracula's Smile (2005)
|
Dracula's Mistress (2005)
|
Forever Knight (2006)
|
Mary Lena (2006)
|
Fangs for the Memories (2007)
|
That Voodoo That You Do So Well (2007)
|
Ulterior Motive (2007)
|
Passage to India (2008)
|
Playful Piranha (2009)
|
Darkness Reigns (2010)
|
Independent Knowledge (2011)
|
Prince Vladimir (2011)
|
White Tooth (2011)
|
Wolf Laurel (2011)
|
Ryc. 16. Klony liliowców zarejestrowane w latach 2004 - 2011 których jedną z form rodzicielskich była odmiana Baracuda Bay
Podsumowanie
Hodowla liliowców strzępiastych zbliża się do swojego apogeum. W pierwszych 20 latach od chwili pojawienia się pierwszego liliowca strzępiastego zarejestrowano ich mniej (35) niż tylko w jednym roku 2011 (52).
Dokonana próba odtworzenia genealogii liliowców strzępiastych w warunkach wielu tysięcy skrzyżowań roślin na przestrzeni kilku dziesięcioleci, często bez podstawowej dokumentacji nie była zadaniem łatwym. W spekulacjach posłużono się kolejnością rejestrowanych odmian dostępnymi zdjęciami i opisami roślin. W jakim stopniu przedstawione opracowanie można uznać za wiarygodne i w którym miejscu wymaga ono uzupełnienia bądź korekty, - ocenią czytelnicy.
Celem opracowania była popularyzacja tego kierunku hodowli oraz przybliżenie osobom zainteresowanym wiedzy na temat racjonalnego doboru partnerów dla osiągnięcia założonych celów hodowlanych.
Wydaje się istotne podkreślić, że prześledzenie anatomicznej budowy zakończeń działek liliowców strzępiastych na przestrzeni lat obejmujących historię ich hodowli pozwala na stwierdzenie, że:
– nie mają one jednorodnej, utrwalonej struktury
- podają się anatomicznym modyfikacjom w wyniku zabiegów hodowlanych, tworząc nowe, niestandardowe rozwiązania
Te dwie okoliczności pozwalają z optymizmem i nadzieją oczekiwać na kreowanie kolejnych efektów morfologicznych i śledzić dalszy rozwój tego kierunku hodowli.
Materialnym symbolem tego optymizmu i nadziei mogą być aktualne osiągnięcia, bodaj najbardziej zaangażowanego w hodowlę liliowców strzępiastych, amerykańskiego hodowcy, - Polstona. Zdjecia jego nierejestrowanych siewek prezentowane na rycinach poniżej, są na tyle wymowne, że nie wymagają komentarza.
|
|